ZAMERANÉ NA NAŠICH ODCHOVANCOV: MAREK VANKÚŠ - ASIAGO HOCKEY

Našou filozofiou vždy bolo vychovať hokejistu pre profi úroveň alebo reprezentáciu. V tomto sa budeme snažiť pokračovať. V najbližšom období sme sa rozhodli, že Vám našich odchovancov predstavíme bližšie. Po prvých dvoch, ktorý legionárčia v Taliansku sme sa zamerali na tretieho - Mareka Vankúša.

Aj Marek začínal s hokejom v našom klube od predprípravky až po dorast a potom jeho kroky, podobne ako Radove aj Jozefove smerovali do Talianka do Asiaga kde hral ešte dorast a juniorku a dnes je platným členom tamojšieho A - mužstva, ktoré nastupuje v AHL lige (Alps Hockey league) a v tejto chvíli sa pripravujú na vrchol sezón - play off.

Pamätáš si ako si začínal s hokejom?

S hokejom som začal od mala, mám staršieho brata ktorý tiež hrával, keď som videl že chodí na hokej, chcel som hrávať aj ja, rodičia ma postavili na korčule, učili korčuľovať, zapáčilo sa mi to a už to išlo.

 

Ako spomínaš na obdobie, ktoré si strávil v našom klube?

Spomínam na to obdobie len v dobrom, v Kubíne som vyrastal, základy sú vždy najdôležitejšie a tu nám nič nechýbalo, tréneri sa nám vždy venovali ako najviac vedeli, či už v mladších ročníkoch tréner Holaza, alebo neskôr tréner Košťál, tréner Záruba a ostatný, vždy nám chceli odovzdať čo najviac a pripraviť nás čo najlepšie. Spomienku ktorú najviac spomínam, mám rovnako ako spomínal Folťo, výhra nad Martinom 5:1, ktorý mal v tom ročníku jedno z najkvalitnejších mužstiev.

 

Aj ty si už pomerne v maldom veku odišiel do Talianska. Ako si to tam zvládal?

Áno išiel som krátko po tom ako som oslávil 16 rokov, rozhodol som sa dosť tak na rýchlo, nevymýšľal som, chcel som ísť vyskúšať, rodičia rešpektovali moje rozhodnutie a podporovali ma, keď to mám teraz zhodnotiť, bolo to dobré rozhodnutie. Začiatky neboli ideálne, ale bolo veselo, musel som sa starať o seba sám, či už variť alebo prať, ale zvykol som si celkom rýchlo. Bývali sme spolu s chalnmi v jendom dome, takze keď trebalo, sme si pomohli.

 

Aké podmienky si našielv mládeži Asiaga? Sú porovnateľné s našimi?

Nevedel som čo mám čakať, predtým som o hokeji v Taliansku, asi nič nepočul. Ale bol som prekvapený, či už od úrovne alebo podmienok, mali sme v podstate hocikedy prístup do posilky, na tréning na suchu či na ľade. Takze okrem spoločných tréningov, ten kto chcel, mohol trénovať navyše v podstate kedy chcel. Mali sme aj výhodu že sme robili školu individuálne, takze sme mali cely deň čas, ktorý sme využívali individuálnymi tréningami na ľade a v poslike na ktorých sa nám celý čas venoval tréner Holaza, za čo ďakujem, dalo mi to veľa.

 

Už pôsobíš medzi seniormi Asiaga, ako sa hovorí už si neoddeliteľnou súčasťou A - mužstva. Aké podmienky si našiel pri prechode medzi seniorov?

Áno som tu veľmi spokojný, je to klub, ktorý má vždy tie najvyššie ciele, každý rok sa snažia urobiť čo najlepší tím, čiže boj o miesta je dosť veľký, takže treba byt vždy pripravený a podávať dobré výkony. Býva zvykom že tu mávame aj dosť cudzincov, lebo väčšina sú už italo-kanaďania takže sa počítajú ako Taliani, niektorý sú draftovaný, alebo majú aj nejaké zápasy v NHL, takže stále je od koho naberať skúsenosti. Čo sa týka podmienok, sú super, je o nás dobre postarané od zápasov, tréningov až po regeneráciu.

 

Aká je zatiaľ sezóna z tvojho pohľadu? Či už po osobnej alebo klubovej stránke? 

Sezónu hodnotím zatiaľ pozitívne, prvý ciel sme si splnili, podarilo sa nám vyhrať Taliansky pohár druhý rok posebe, je to super pocit, plus nás to kvalifikovalo do continental cupu na ďalšiu sezónu. Ale to všetko bolo, teraz sa sústredíme na zapár dní začínajúce playoff.

 

Máte ešte jedno kolo do konca základnej časti, potom play off. Si spokojný s umiestnením po základnej časti? (poznámka: rozhovor bol robený pred posledným kolom ZČ)

Áno myslím že 4 pozícia nieje zlá, posúva nás to priamo do štvrťfinále, vyhneme sa predkolu playoff, čo znamená že mame viac času na oddych a na prípravu na playoff.

 

A čo play off? Tam máte aké ciele?

Ciele sú určite najvyššie, ale nebude to ľahké, musíme byť dobre pripravený a ísť krok po kroku. Taktiež si to užiť, každý sa chce dostať a hrať v playoff, dá sa povedať že to je najlepšia časť sezóny.

 

Vieme, že ešte stále prebieha aktuálna sezóna ale skúsme sa len tak v skratke spýtať na tú novú, či ostávaš v Asiagu či máš niečo iné?

Ešte nad tým vôbec nerozmýšľam, sústredím sa na sezónou, po sezóne sa uvidí.

 

Čo by si chcel odkázať našim medveďom?

Aby aj keď nieje najľahšia situácia, nedá sa poriadne spoločne trénovať, to nezanedbávali a snažili sa vynahradiť si to doma nejakým tréningom čo najviac.

 

 

Vanky ďakujeme za rozhovor a želáme ti nech ti sezóna dopadne čo nalepšie.