ZAMERANÉ NA NAŠICH ODCHOVANCOV: JOZEF FOLTIN - PERGINE SAPIENS

Našou filozofiou vždy bolo vychovať hokejistu pre profi úroveň alebo reprezentáciu. V tomto sa budeme snažiť pokračovať. V najbližšom období sme sa rozhodli, že Vám našich odchovancov predstavíme bližšie. Po Radovanovi Gabrim je na rade Jozef Foltín. 

Jozef pôsobil u nás v klube od predprípravky, potom v žiakoch striedal Dolný Kubín s Martinom až po dorast a potom jeho kroky, podobne ako Radove smerovali do Talianka do Asiaga kde hral ešte dorast a juniorku a na pár zápasov nakukol aj do tamojšieho Áčka. Dnes už má po sezóne tak sa poďme spoločne pozrieť na rozhovor s ním.

 

Pamätáš si na svoje hokejové začiatky?

Moje hokejové začiatky si už moc dobre nepamätám ale čo viem tak som strávil veľmi veľa času na štadióne v Dolnom Kubíne sledovaním starších hráčov ako trénujú alebo hrávajú zápasy . Dodnes si pamätám ako s Marekom Vankúšom sme chodili hrávať 1:1 pred naše bytovky a túžili si zahrať veľký hokej niekedy .

 

Ako spomínaš na obdobie čo si strávil v našom klube?

Na Dolný Kubín mám skvelé spomienky pretože som tu vyrastal, poznal chalanov, trénerov mal som tu rodinu a hralo sa mi tu super aj keď niekedy sme nepatrili medzi tie najlepšie tímy ale aj tak sme boli dobrá partia, ktorá dokázala niečo dosiahnuť a stále mám v pamäti jeden zápas proti MHC Martin ešte s Pánom trénerom Holazom, ktorý nás vtedy trénoval tak sme dokázali porazit vtedajší najlepší tím v tabuľke výsledkom 5:1 . Kubín navždy zostane mojim domovským klubom na ktorý budem hrdý a budem naň myslieť len v dobrom pretože dokázali vychovať dobrých hráčov a stále sa snažia vychovať aj napriek zlej situácii s covidom .

 

Podobne ako Radovan Gabri aj ty si už pomerne v mladom veku si odišiel do Talianska. Ako si to tam zvládal?

Áno mal som 16 rokov keď som odišiel a bolo to pre mňa niečo nové a určite som mal veľký rešpekt ísť žiť sám do sveta . Keď mám byť úprimný, nevedel som ani len zaliať čaj v tej dobe ale nakoniec s pomocou mojej rodiny a trénera Holazu, ktorý sa tam o mňa veľmi dobre staral by som to nezvládol takže im ide veľké Ďakujem . Bola to nová skúsenosť, o Taliansku som počul, že sú dobrí len vo futbale ale nakoniec už po prvých tréningoch som pochopil, že to také jednoduché nebude a budem musieť začať ešte viac makať a starať sa o seba

 

Kde si všade v Taliansku doteraz pôsobil?

V Taliansku som doteraz pôsobil len v dvoch kluboch Asiago Hockey a momentálne som na farme Asiaga tímu Pergine Sapiens z môjho vlastného rozhodnutia kde mám oveľa viacej priestoru na hranie a mám väčšiu možnosť sa vyvinúť ako dobrý hráč .

 

Aké podmienky si našiel v kluboch v ktorých si pôsobil v mládeži? Či už na Slovensku alebo v Taliansku.

Tak ja osobne som našiel vždy výborne podmienky či to bolo v Taliansku alebo na Slovesnku. Mal som pri sebe veľmi dobrých hráčov a trénerov tým pádom tréningy a zápasy boli v dobrom nasadení a vždy bolo za čo bojovať .

 

A teraz keď ich porovnáš aké má tvoj brat Samko u Nás?

Myslím si, že môj brat Samuel je ešte lepší hokejista ako som bol ja tak tým viac maa mrzí momentálna situácia na Slovensku ale nedá sa nič robiť a treba to vydržať ale keď sa mám pozrieť na podmienky aké som mal ja a on tak myslím, že tie jeho sú o čosi lepšie pretože Kubisnku mládež majú nastarosti bývali dobryí hokejisti, ktorých osobne poznám a majú neskutočnú vášeň trénovať a vyhrávať zápasy aj keď sám dobre viem, že v Kubíne to nie je jednoduché ale o to lepšie keď tá výhra príde . Samuel má veľa priestoru na hranie a chodí hrávať aj zo staršími čo je super a dá mu to do jeho budúcej kariéry veľa .

 

Túto sezónu si pôsobil v Pergine. Máš tam všetko čo potrebuješ?

Áno túto sezónu som pôsobil v tíme Pergine Sapiens a musím povedať, že sa starajú veľmi dobre o mňa, dávajú mi všetko čo potrebujem a ja sa to potom snažím odovzdať na ľade .

 

Pre teba sa už sezóna skončila. Aká bola z tvojho pohľadu Či už po osobnej stránke alebo klubovej?

Áno bohužiaľ tento rok bol veľmi náročný pretože sme boli veľa krát v karanténe s tímom a bola tam veľká pauza takže to nebolo jednoduché . Tak nakoniec sa vedenie nášho tímu rozhodlo, že po pár zápasoch tejto sezóny prepustí našich cudzincov, ktorých držať v tíme bez toho, aby sa vedelo, že sa bude v sezóne pokračovať nemalo zmysel . Takže sezónu sme vlastne dohrali bez našich cudzincov ale nakoniec sme dokázali urobiť pár slušných zápasov. Určite som bol trocha frustrovaný ale aj sezónou ako bola táto pre mňa si musí hráč prejsť .

 

Čo plánuješ do novej sezóny? Máš už niečo podpísané?

Momentálne nemám ešte podpísané nič ale budem na tom pracovať s mojim tímom, ktorý sa o mňa stará ale určite budem chcieť ísť vyššie či je to Alps alebo Ebel liga to budú ciele do budúcna.