Na slovíčko ohľadom mládeže so športovým manažérom Marekom Hubom

Blíži sa čas Vianoc a s ním naša vláda vyhlásila lockdown, ktorý sa dotkol veľkou mierou aj Nás. Po minulom rozhovore so športovým manažérom Marekom Hubom ohľadom A - mužstva prichádza na rad aj situácia ohľadom našej mládeže.

 

Aká ťažká je podľa teba pre aktívnych mladých športovcov táto doba?

Vplyvom opatrení proti Covid – 19 sa zmenilo úplne všetko a naviac hokej dostal nálepku ako pomaly najhorší a najrizikovejší šport a prostredie zimného štadióna ako najhoršie zo všetkých. Pre tieto deti to je ale poriadne zdrvujúce a deprimujúce pretože oni hokeju obetujú všetko a teraz pomaly nemôžu ani výjsť von.

Ako ste sa vysporiadali s touto neľahkou dobou?

Hneď na začiatku sme sa snažili nastaviť systém trénovania, aby to fungovalo najlepšie ako by mohlo. Urobili sme skupiny po 5, aby sme mohli trénovať na ľade. Predsa sme nechceli stratiť kontakt s ľadom, aspoň sa mládež ale aj A – mužstvo udržiava v kondícii a pilujú sa individuálne herné činnosti. Off ice alebo tréningy mimo ľadu prebiehajú online formou. Nie je to osobný kontakt, ktorý je samozrejme nenahraditeľný ale všetci vieme, že aj tieto tréningy sú pre hokejistu dôležité. A keď chceme udržať čo najvyšší tréningový objem aký sa v tejto dobe dá nemáme na výber. Tu už ale potrebujeme aj pomoc rodičov, aby dohliadli na to, aby sa ich deti na ten tréning prihlásili.

V čom konkrétne je táto doba zlá?

Úplne prvá a najdôležitejšia vec je, že väčšina detí nemajú plnohodnotnú školskú dochádzku. Prestávajú mať správne návyky ale nie len športové. Stratili denný režim, ktorý mali nastavený a bojím sa, aby ich to nepoznamenalo. Najviac času teraz trávia na počítačoch či telefónoch.

Nemáte obavy, že sa môže stať, že tí najmladší sa k hokeju už nevrátia?

Snažili sme sa nastaviť tréningový proces tak, aby sme do neho zaradili všetkých. Samozrejme počty tréningov sa medzi kategóriami líšia. Preto sme radi keď sa aj naše najmenšie medvede dostanú na ľad aspoň raz, dva krát v týždni. Aj v tejto dobe však pripravujeme nábor, ktorý bude troška netradičný ale aj v tejto dobe chceme prilákať nové deti k hokeju. 

Od soboty Vás opäť čaká nútená pauza.

Žiaľbohu. Ale neurobíme s tým nič, všetky kluby sú na tom rovnako. Síce keď poviem za seba, že tento v úvodzovkách lockdown sa mi vôbec nepáči asi budú so mnou viacerí súhlasiť. Viete v obchodoch môže byť aj 100 ľudí ale zimný štadión kde je plocha cca 1500 metrov štvorcových musíme zatvoriť a nemôže na ňom byť ani 5 detí. Škoda, že Nám nepraje počasie, že nemáme ľad vonku, tam by sa dalo určite niečo vymyslieť.

Ako teda vyplníte čas bez tréningov?

Práce je dosť. Napríklad vyprázdnia sa kabíny, budú sa dezinfikovať a pripravovať zasa na reštart po novom roku. Prišli nové pomôcky, ktoré musíme zmontovať a pripraviť keď sa tréningový proces opäť obnoví. Vďaka našim partnerom zavítal aj medzi nás predčasný ježiško v podobe nových výstrojí čiže nám treba nanovo vyupratovať sklad, všetko pospisovať a pripraviť. Pripravíme aj nové nástenky. Tých vecí je naozaj dosť. 

Čiže cez sviatky úplne bez tréningov?

Sadnem si ešte so šéftrénerom mládeže a porozprávame sa keďže do poslednej chvíle sme nevedeli čo sa bude diať a čakali sme na verdikt. Verili sme, že budeme môcť trénovať aspoň po 5, všetko sme nachystali na túto alternatívu a nepripúšťali sme nič iné. Chceme trénovať aspoň online pretože výpadok na 3 týždne je veľa a musíme hráčov a hráčky aspoň udržať v kondícii, aby sme po reštarte mohli nabehnúť naplno.

A čo súťaže?

Určite by sme boli radi keby sme mohli aj hrať, veď predsa hra je odmenou pre to dieťa. Po poslednom online meetingu, ktorý sme mali ako kluby a zástupcovia SZĽH medzi sebou sa čaká na to kedy pôjdu deti do škôl. Ale nechcem predbiehať, nezávisí to od nás. Nechajme sa prekvapiť. 

Chcel by si niečo dodať na záver?

Chcel by som sa rodičom poďakovať, že aj napriek tejto nie ľahkej situácii vodia deti na zimný štadión aj keď len na 30 minútovú tréningovú jednotku. Chcel by som ich ale poprosiť aj o trpezlivosť a pochopenie nakoľko sa nariadenia menia každú chvíľku a my musíme na ne rýchlo reagovať preto nastávajú zmeny. A úplne na záver prajem všetkým hráčom, hráčkam, rodičom, partnerom a fanúšikom krásne Vianoce, bohatého Ježiška a šťastný nový rok.