Na slovíčko ohľadom mládeže so šéftrénerom klubu Michalom Šutákom

Aj keď sa táto sezóna začala normálne a kadeti a žiaci stihli odohrať aspoň nejaké to kolo vo svojich súťažiach potom sa súťaže prerušili a tréningový sme museli obmedziť na počet 5 + 1. Prešiel nejaký čas a mi Vám po športovom manažérovi prinášame rozhovor aj s novým šéftrénerom mládeže v našom klube Michalom Šutákom. 

Michal aká bola v skratke doteraz tvoja trénerská kariéra? Kde si pôsobil?

Trénerstvu sa venujem od roku 1996. Po angažmánoch a trénovaní na Slovensku, v Čechách a vo Švajčiarsku som sa vrátil naspäť na Slovensko a dohodol sa na spolupráci v Dolnom Kubíne. Sám som povedal, že Dolný Kubín bude pre mňa výzva, spolupracovať s deťmi a mladými, perspektívnymi trénermi.

 

Ako si sa zhostil pozície šéftrénera?

Po príchode do Dolného Kubína som sa snažil začleniť do tímu trénerov a zistiť chod klubu a prácu trénerov. Po oslovení a dohode s vedením klubu som sa dohodol na spolupráci ako šéftréner. Je tu mladý tím trénerov, ktorý má elán, chuť pracovať a po vzájomnom spoznávaní som zistil, že je u nich aj chuť vzdelávať sa. Milo ma prekvapila práca s deťmi, kde som videl ich veľkú chuť trénovať ako aj súťažiť. 

 

Čo obsahuje tvoja pozícia šéftrénera mládeže?

Prácou šéftrénera klubu je komunikácia s rodičmi a deťmi, konzultácia s trénermi a prehodnocovanie ich práce. Vyhodnocovanie tréningových jednotiek, spracovanie a overenie dochádzky trénerov a aj detí. Ďalej je to kontrola štruktúry tréningov a jednotlivých zaťažení a vysvetlenie a prednesenie novej vízie klubu. 

 

Ako trénuje teraz naša mládež?

S takouto situáciou som sa za moju dlhoročnú kariéru ešte nestretol. Je ťažké pomyslieť o čo tieto deti prichádzajú. Tak ako v škole majú učitelia problém motivovať deti, tak aj my tréneri hľadáme spôsoby ako spestriť tréningovú jednotku, neopakovať sa a byť stále motivátormi pre deti. Je ťažké v terajšej dobe dostať sa na ľad alebo telocvične, no aspoň suchou prípravou v domácich podmienkach sa to snažíme nahrádzať (všestrannosťou a hrou :D). Verím, že táto situácia čoskoro  skončí a budeme sa môcť vrátiť znova na ľad aspoň 5+1.

 

Ako by mal vypadať tréningový proces mládeže keď sa opäť spustí sezóna?

Tréningy v klube boli nadstavené správne. Po uvoľnení opatrení by som bol rád, keby sme hrali viac zápasov ako trénovali, lebo natrénovaného máme už strašne veľa a deti potrebujú hlavne zápasové zaťaženie, súťaživosť a cítiť tímovosť. Deťom chýba hlavne hra. 

 

Aká ťažká je podľa teba pre aktívnych mladých športovcov táto doba?

Keď sa môžem k tejto téme úprimne vyjadriť, táto doba všeobecne pre mladých a začínajúcich športovcov je veľmi zlá. Nemôžu sa porovnávať, zúčastňovať sa turnajov, či domácich alebo zahraničných a zhodnocovať si svoje schopnosti , danosti a svoju výkonnosť. Verím, že to čo majú doteraz natrénované, budú môcť čoskoro pretaviť do zápasov, turnajov a medzinárodných súťaží.

 

Chcel by si ešte niečo dodať na záver?

Verím, že novú sezónu zahájime už lepšie, zmeníme štruktúru tréningov a bol by som rád, keby sa nám podaril urobiť nábor detí a zároveň by nám deti pomohli priniesť do klubu aj svojich kamarátov.  Nakoľko nám situácia zatiaľ nedovoľuje vykonať nábor hromadným stretnutím.

 

#kubinskemedvede #mhkdolnykubin #dolnykubin #hokej #hockeyslovakia #SZĽH #mládež #amuzstvo #Autocar #mhkautocardolnykubin #spoluzakubin   #spoluprešport  #treneri #MichalŠuták

 

Tags: